Inspekcija za hranu u Republici Srpskoj je u prvom polugodištu ove godine uništila oko 131 tonu neispravnih uvezenih namirnica, a pošiljaocima je vraćeno oko 4,6 tona. Među neispravnim namirnicama iz uvoza bilo je najviše mlijeka i mliječnih proizvoda, sirovina za proizvodnju osvježavajućih pića, mesnih i konditorskih proizvoda i začina. Razlozi neispravnosti odnosili su se na mikrobiološku neispravnot, hemijsku neispravnost i istekao rok upotrebe. Republička inspekcija za hranu za šest mjeseci obavila je 28.863 kontrole uvezene hrane, da je uzeto 2.157 uzorka za laboratorijsku provjeru zdravstvene ispravnosti, od čega su kod 24 pošiljke utvrđene nepravilnosti. U unutrašnjem inspekcijskom nadzoru u prvom polugodištu ove godine izvršeno je ukupno 400 kontrola, a zbog utvrđenih nepravilnosti inspektori su izrekli 179 upravnih mjera, izdali 75 prekršajnih naloga u vrijednosti od 64.510 KM, te podnijeli 12 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.
Inspekcija za hranu u Republici Srpskoj je u prvom polugodištu ove godine uništila oko 131 tonu neispravnih uvezenih namirnica, a pošiljaocima je vraćeno oko 4,6 tona, prenose agencije.
Glavni republički inspektor za hranu Pejo Đurašinović rekao je da je među neispravnim namirnicama iz uvoza bilo najviše mlijeka i mliječnih proizvoda, sirovina za proizvodnju osvježavajućih pića, mesnih i konditorskih proizvoda i začina.
- Razlozi neispravnosti odnosili su se na mikrobiološku neispravnot, hemijsku neispravnost i istekao rok upotrebe - naveo je Đurašinović.
On je napomenuo da je Republička inspekcija za hranu za šest mjeseci obavila 28.863 kontrole uvezene hrane, da je uzeto 2.157 uzorka za laboratorijsku provjeru zdravstvene ispravnosti, od čega su kod 24 pošiljke utvrđene nepravilnosti.
Đurašinović je dodao da je u unutrašnjem inspekcijskom nadzoru u prvom polugodištu ove godine izvršeno ukupno 400 kontrola, a da su zbog utvrđenih nepravilnosti inspektori izrekli 179 upravnih mjera, izdali 75 prekršajnih naloga u vrijednosti od 64.510 KM, te podnijeli 12 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.
- U prometu je zatečeno i uništeno oko 30 kilograma hrane koja je neprikladna za ljudsku upotrebu. Najčešći razlozi zabrane prometa i uništavanja hrane su stavljanje u promet hrane kojoj je istekao deklarisani rok upotrebe ili nenavođenje roka upotrebe, nepostojanje deklaracije na jednom od jezika u službenoj upotrebi, odnosno zbog deklaracije na stranom jeziku i promjena senzornih svojstava hrane - rekao je Đurašinović.
Prema njegovim riječima, utvrđivano je i neredovno ispitivanje sirovina i gotovih proizvoda, te neobavljanje redovnih sanitarnih pregleda lica koja rukuju hranom i loši higijensko-sanitarni uslovi u objektima koji se bave proizvodnjom i prometom hrane.